logo pcz kartuzy
unia-europejska-flagaflaga Polskiunia-europejska-flagalogoBIP gov

W Szpitalu Powiatowym w Kartuzach funkcjonuje 15-łóżkowy oddział pediatryczny, działający w trybie planowym i ostrego dyżuru, z ponad 60-letnią tradycją. Zatrudnia zarówno lekarzy specjalistów, jak i lekarzy rezydentów, którzy są w trakcie realizacji programu specjalizacji. Przez cały rok na oddziale pediatrycznym szkolą się również lekarze stażyści. Oddział pediatryczny nie mógłby funkcjonować bez wykwalifikowanego personelu pielęgniarskiego. Staramy się stale unowocześniać oddział i uczynić go jak najbardziej przyjaznym dla naszych podopiecznych.

W oddziale pediatrycznym naszego szpitala prowadzi się diagnostykę i leczenie dzieci w przedziale wieku od noworodka do 18 roku życia. Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób układu oddechowego, pokarmowego i moczowego. Prowadzimy wstępną diagnostykę chorób układ krążenia, krwiotwórczego, neurologicznego, gruczołów wydzielania wewnętrznego. Na oddziale leczymy zaostrzenia chorób alergicznych, innych chorób przewlekłych, pacjentów po zatruciach, po próbach samobójczych. W razie potrzeby pacjenci przyjmowani są do izolatki lub na salę intensywnego nadzoru medycznego.

W ramach diagnostyki możemy wykonać szereg badań laboratoryjnych, mikrobiologicznych i serologicznych. Dysponujemy szerokim wachlarzem badań obrazowych (RTG, USG, wykonujmy również badanie CUM, w stanach naglących TK). W razie potrzeby pacjenci są konsultowani przez specjalistów innych dziedzin – okulistę i laryngologa.

Postępowanie w naszym oddziale bazuje na EBM (Evidence Based Medicine), czyli medycynie opartej na faktach.

Mali pacjenci przebywają w tutejszym oddziale pediatrycznym wspólnie z rodzicem lub opiekunem. Staramy się w miarę możliwości zapewnić komfort pobytu również dla opiekunów najmłodszych pacjentów.

Bardzo dużą wagę przywiązujemy do karmienia naturalnego niemowląt - również w okresie infekcji, służymy pomocą i wsparciem, w razie konieczności konsultujemy dziecko z doradcą laktacyjnym.

W każdym przypadku, kiedy dziecko wymaga opieki specjalistycznej wykraczającej poza możliwości oddziału, jest ono przekazywane do ośrodka o wyższym stopniu referencyjności. Transport dziecka w takim wypadku realizowany jest karetką.

Udzielanie informacji przez personel medyczny oddziałów szpitalnych osobom telefonującym do Szpitala odbywa się codziennie pod numerem telefonu 58 685 48 00 – proszę wybrać 1, następnie 2
  • punkt lekarski – w godzinach od 13:00 do 14:00
  • punkt pielęgniarski – w godzinach od 13:00 do 14:00

Kierownik Oddziału
lek. Sabina Zielińska-Kheireddine

Pielęgniarka Oddziałowa
Marzena Karczewska