BIP  
 

Odwiedzin dzisiaj - 290 osób
W tym miesiącu - 11 877 osób
Od początku - 241 451 osób

Densytometria

Sądzisz, że jesteś narażony na wystąpienie osteoporozy i nie wiesz jak się przed nią uchronić? W Twojej rodzinie zdarzały się przypadki osteoporozy? Występują u Ciebie czynniki ryzyka osteoporozy? Nie wahaj się - zrób badanie, układu kostnego oceniające jego stan.

Densytometria - badanie gęstości kości

Badanie to nazywa się densytometrią i ma na celu określenie gęstości mineralnej kości (BMD, z ang. Bone Mineral Density) w poszczególnych częściach szkieletu. Badanie densytometryczne pozwala wykryć osteoporozę w jej stadium bezobjawowym, czyli zanim dojdzie do złamania kości lub kręgosłupa. Jest także użyteczne w ocenie efektywności leczenia schorzenia. Sam test jest bezbolesny, całkowicie nieinwazyjny i bezpieczny, nie ma więc czego się obawiać.

Jak przebiega badanie?

Badanie densytometryczne wykonuje się przy użyciu specjalnego aparatu TK PHILIPS MX-16. Badanie nie wymaga ze strony pacjenta żadnego szczególnego przygotowania. Klasycznie ocenie poddaje się bliższy odcinek kości udowej (w okolicy biodra), odcinek lędźwiowy kręgosłupa i/lub kości przedramienia. U dzieci, a w szczególnych przypadkach także i u dorosłych wykonuje się badanie całego szkieletu.

 
 
 
logo 1 logo 2 logo 3