BIP  
 

Odwiedzin dzisiaj - 205 osób
W tym miesiącu - 15 234 osoby
Od początku - 675 202 osoby

Pracownia Endoskopowa

Rejestracja telefoniczna: tel. 58 685 48 89 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00- 15.00.
(Koszt połączenia według stawki operatora osoby dzwoniącej)

Rejestracja osobista możliwa jest w rejestracji Poradni Specjalistycznych od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 18:00.

Odbiór wyników badania endoskopowego

Odbiór wyników w rejestracji Poradni Specjalistycznych  od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 18:00, osobiście lub przez osobę trzecią upoważnioną do odbioru wyników w imieniu Pacjenta –  w momencie rejestracji wydaje się na życzenie Pacjenta upoważnienie, które należy wypełnić i okazać w momencie odbioru wyników.

Pracownia endoskopowa szpitala

Czym jest endoskopia?

Endoskopia to ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno-leczniczych, polegających na badaniu wnętrza ciała ludzkiego przy wykorzystaniu endoskopów, czyli aparatów umożliwiających doprowadzenie światła oraz optyki do wnętrza przewodu pokarmowego.

Najczęściej wykonywane badania to:

 1. gastroskopia - podczas której oglądamy przełyk, żołądek oraz opuszkę i część zstępującą dwunastnicy.
 2. kolonoskopia - służąca do oceny jelita grubego oraz końcowego odcinka jelita krętnego.

Kiedy należy wykonywać badanie endoskopowe?

Wskazania do wykonania gastroskopii są dosyć szerokie. Badanie powinnyśmy przeprowadzić u wszystkich osób po 45 roku życia mających dolegliwości brzuszne oraz u młodszych chorych, u których chcemy zweryfikować rozpoznanie.

Niezależnie od wieku pacjenta badanie powinnyśmy wykonać, gdy występują objawy alarmowe, sugerujące rozwój poważnego schorzenia, w tym choroby nowotworowej:

 1. utrata masy ciała
 2. zaburzenia połykania
 3. gorączka
 4. niedokrwistość
 5. fusowate lub krwiste wymioty

Gastroskopię diagnostyczną wykonujemy najczęściej z następujących wskazań:

 1. występowanie bólów brzucha,wzdęcia, zgagi, odbijania
 2. podejrzenia choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy
 3. występowanie dysfagii - trudności w połykaniu
 4. podejrzenie lub obecność krwawienia z przewodu pokarmowego
 5. podejrzenie uszkodzeń polekowych górnego odcinka przewodu pokarmowego
 6. badanie przesiewowe lub kontrolne u osób ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu
 7. u osób:
  • z długoletnią chorobą refluksową,
  • z niedokrwistością złośliwą w przebiegu zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka
  • po przebytej resekcji żołądka

Jak wygląda badanie gastroskopowe i jak należy się do niego przygotować?

Osoba poddawana badaniu musi być na czczo i nie może przyjmować leków przciwkrzepliwych przed badaniem, szczególnie, gdy planujemy pobranie wycinków - istnieje ryzyko krwawienia.

W naszej placówce pacjent ma prawo wyboru, co do formy prowadzenia badania, ale zawsze odbywa się to po konsultacji z lekarzem.

Podczas badania wprowadza się gastroskop przez jamę ustną do przełyku, żołądka i dwunastnicy.

Ze względu na fakt, że jest to badanie inwazyjne, wymagane jest uzyskanie pisemnej zgody. Powikłania są bardzo rzadkie i najczęściej mają charakter kardiologiczny.

Wśród czynników ryzyka należy wymienić:

Podczas badania możemy pobrać wycinki do badania histopatologicznego lub wykonać zabieg, np. polipektomii w przypadku obecności polipów.

Kiedy należy wykonywać badanie kolonoskopii?

Wskazania diagnostyczne:

Wskazania terapeutyczne:

Badanie profilaktyczne w kierunku wykrywania raka jelita grubego powinno być wykonane począwszy od 50 roku życia i powtarzane co 10 lat.

Jakie objawy powinny skłaniać o wykonania kolonoskopii?

Jak wygląda badanie kolonoskopowe?

Podstawowe znaczenie ma właściwe przygotowanie jelita. Pacjent w momencie rejestracji otrzymuje pisemną instrukcję przygotowania się do zabiegu.

W warunkach ambulatoryjnych badanie wykonywane jest bez leków podawanych dożylnie lub na prośbę pacjenta z podaniem leków zmniejszających odczuwanie bólu. Po badaniu pacjent otrzymuje opis oraz wypis z zaleceniami co do dalszej diagnostyki i leczenia.

Ze względu na inwazyjność badania, pacjent powinien podpisać formularz świadomej zgody na badanie. Trzeba też pamiętać o odstawieniu tydzień wcześniej leków zmniejszających krzepliwość krwi i poinformowaniu swojego lekarza prowadzącego.

Powikłania po kolonoskopii są bardzo rzadkie - więcej ich powstaje po zabiegach leczniczych, takich jak polipektomia. Krwawienia stanowią 0,2 %, a perforacje jelita - 0,1 % wszystkich kolonoskopii.

Jak wygląda przygotowanie do badania?

Kolonoskopia wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, które wpływa na jakość badania, zmniejsza ryzyko powikłań i przeoczenia nieprawidłowych zmian w jelicie.  Aby badanie było miarodajne, konieczne jest oczyszczenie jelita grubego z treści pokarmowej.

7 dni przed badaniem
Po konsultacji z lekarzem pacjent powinien odstawić preparaty żelaza. Osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna, acenokumarol, dabigatran, rywaroksaban) lub przeciwpłytkowe (np. kwas acetylosalicylowy, klopidogrel) powinny skontaktować się z lekarzem prowadzącym, ponieważ w niektórych sytuacjach konieczne jest odstawienie tych leków nawet kilka dni przed kolonoskopią oraz zamienienie ich na heparynę drobnocząsteczkową .

3 dni przed badaniem
Przez 3 dni pacjent powinien stosować dietę ubogoresztkową (z małą zawartością błonnika). Należy unikać surowych owoców i warzyw (szczególnie zawierających pestki, takich jak kiwi, ogórki, maliny, winogrona, pomidory, truskawki, porzeczki), przetworów z nich wykonanych, a także pieczywa z ziarnami. Poza tym warto zrezygnować z produktów o intensywnie czerwonym zabarwieniu, jak buraki, ponieważ mogą one utrudniać ocenę śluzówki jelita.

W przeddzień badania
Można zjeść lekkostrawne ubogoresztkowe śniadanie, np. budyń, kisiel, a na obiad zupę typu krem albo przecedzony bulion. Po godz. 15.00 nie wolno jeść żadnych posiłków, można tylko pić klarowne płyny, np. wodę niegazowaną, kompot bez owoców. Dieta płynna jest ważna zwłaszcza w przypadku pacjentów z zaparciami. Dzień przed badaniem, w godzinach popołudniowych ok 17.00, należy rozpocząć stosowanie doustnych środków przeczyszczających w postaci roztworu do picia. Środek do oczyszczania jelita można kupić na podstawie recepty od lekarza kierującego na badanie kolonoskopowe.  Trzeba przyjmować je w dawce i z częstotliwością zgodną z zaleceniami opisanymi w ulotce preparatu.

W dniu badania
Nie można nic jeść. Należy stosować leki przeczyszczające zgodnie z ulotką. Na 2 godziny przed kolonoskopią nie można pić. Jeśli badanie będzie w znieczuleniu, to należy zrezygnować z picia już 4 godziny wcześniej.

Na badanie proszę przynieść wyniki poprzednich badań oraz spis przyjmowanych leków .

 
 
 
logo 1 logo 3 logo 4