BIP  
 

Odwiedzin dzisiaj - 1 679 osób
W tym miesiącu - 42 362 osoby
Od początku - 519 804 osoby

Oddział Neonatologiczny

Kierownik Oddziału:
lek. Małgorzata Mrozińska

Oddziałowa:
Magdalena Szawko - Lis


Telefony:
58 685 49 89 - Sekretariat Oddziału
58 685 48 63 - Punkt Pielęgniarski
58 685 48 79 - Punkt Lekarski

 

Oddział neonatologiczny w szpitalu jest oddziałem I stopnia referencyjności w trójstopniowej opiece neonatologicznej. To znaczy, że opieką otaczamy noworodki donoszone, które w życiu wewnątrzmacicznym nie wykazują nieprawidłowości w badaniach.

Postępowanie w naszym oddziale opieramy na standardzie opieki okołoporodowej, zgodnej z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia.

Bardzo duże znaczenie przykładamy do zapewnienia komfortu mamie i noworodkowi. Po porodzie fizjologicznym kontakt skóra do skóry, kiedy noworodek wypoczywa w ramionach mamy trwa nieprzerwanie dwie godziny, dotyczy to noworodków urodzonych o czasie w stanie dobrym. Po cięciu cesarskim pierwszy kontakt może być zrealizowany przez tatę.

Noworodek, który wymaga wzmożonego nadzoru medycznego, przyjęto jest na salę adaptacyjną, gdzie obserwujemy jak przebiega adaptacja do życia pozamacicznego.

Oddział neonatologiczny funkcjonuje w systemie rooming-in, to znaczy noworodek przebywa razem z matką. Wszelkie procedury realizowane są w obecności matki. Obowiązkowe procedury to podanie witaminy K domięśniowo, zabieg Credego, który zapobiega zakażeniu przedniego odcinka oka. Badanie pulsoksymetrycznego, które wykrywa wady serca, badanie słuchu oraz badanie przesiewowe w kierunku chorób metabolicznych.

Bardzo dużą wagę przywiązujemy do karmienia naturalnego, służymy pomocą i wsparciem, staramy się pomóc w rozwiązywaniu pojawiąjących się problemów z laktacją.

W każdym przypadku, kiedy noworodek wymaga opieki specjalistycznej wykraczającej poza możliwości oddziału, jest on przekazywany do ośrodka o wyższym stopniu referencyjności. Transport dziecka jest realizowany przez specjalistyczną karetkę neonatologiczną pod opieką zespołu karetki.

Od 12 lipca 2021 wykonujemy badania przesiewowe u noworodków w kierunku SMA.

 
 
 
logo 1 logo 3 logo 4