BIP  
 

Odwiedzin dzisiaj - 48 osób
W tym miesiącu - 4 082 osoby
Od początku - 438 846 osób

Oddział Ginekologiczno - Położniczy

Kierownik Oddziału:
lek. Grzegorz Piskulak

Oddziałowa:
Magdalena Szawko - Lis

Telefony:
58 685 48 97 - Sekretariat Oddziału
58 685 48 50 - Punkt Pielęgniarski
58 685 48 79 – Punkt Lekarski


Pacjentki przyjmowane są w trybie planowym i nagłym. Izba Przyjęć Położniczo-Ginekologiczna, działa w systemie całodobowym. Pacjentki dwukrotnie zaszczepione,  zgłaszające się do planowych zabiegów ginekologicznych nie muszą pobierać wymazu PCR.

Rodząca może zgłosić się na Salę Porodową wraz z osobą towarzyszącą (obowiązujące procedury bezpieczeństwa). Respektowane są zapisy ze Standardu Opieki Okołoporodowej, w myśl których kobieta może liczyć na stałe wsparcie i opiekę wykwalifikowanych położnych, dla których intymność, bezpieczeństwo kobiety i rodzącego się dziecka oraz przyjazna atmosfera są priorytetem. Trakt Porodowy dysponuje 4 jednoosobowymi, nowoczesnymi i komfortowymi salami oraz sąsiadującą z nimi salą operacyjną, której bliskość umożliwia natychmiastowe ukończenie porodu w przypadku zagrożenia życia matki lub dziecka. Sale wyposażone są m.in.. w : piłki, worki saco, prysznice, klimatyzacje oraz radio. Zachowana jest równowaga między porodem naturalnym a kontrolowaną medykalizacją – wszelkie interwencje dokonywane po wcześniejszym uzgodnieniu i za zgodą pacjentki. Jeśli zajdzie potrzeba rodząca może skorzystać z całego wachlarza niefarmakologicznych i farmakologicznych metod uśmierzania bólu porodowego:

Opieka nad kobietą rodzącą sprawowana jest przez dwie położne, z których jedna czuwa nad matką, a zadaniem drugiej jest opieka nad noworodkiem oraz prawidłowym aktem karmienia.

Dla pacjentek Oddziału Ginekologiczno - Położniczego dostępna jest dieta wegetariańska. Pacjentki chcące skorzystać z takiej opcji żywienia powinny zgłosić to położnej w chwili przyjęcia do oddziału.

Zachęcamy kobiety wybierające nasz szpital do przygotowania Planu Porodu, w którym uwzględnione będą preferencje Rodziców, dotyczące przebiegu porodu oraz opieki nad noworodkiem we wczesnym okresie poporodowym (tj. pierwszy kontakt „skóra do skóry”, przystawienie do piersi, kąpiel noworodka, kwestie dotyczące szczepień itp.)

Nasz Oddział dysponuje salami dla matek z dziećmi w ilości: 2 sale 3-osobowe, 4 sale 2-osobowe, 5 sal 1-osobowych oraz 2 sale pooperacyjne. Podczas dwudniowego pobytu matka może liczyć na wsparcie położnych z Oddziału Położniczego, położnej noworodkowej oraz położnej laktacyjnej – laktatory są dostępne w oddziale.  Przy wypisie położnica dostaje wskazówki pielęgnacyjne dotyczące dalszej samoopieki oraz opieki nad noworodkiem.

Nasze pacjentki objęte są systemem KOC co skutkuje dalszą opieką poporodową w lecznictwie otwartym.

Szpital Powiatowy w Kartuzach zaprasza do bezpłatnej Przyszpitalnej Szkoły Rodzenia „Maminka”.

Przyszła Mamo, przyszły Tato! Jeśli spodziewacie się dziecka i chcecie perfekcyjnie przygotować się do porodu oraz rodzicielstwa, wybierzcie jeden z kursów edukacyjnych opracowanych specjalnie dla Was!Zajęcia prowadzimy od 28 tygodnia ciąży. 

Przygotowaliśmy dla Państwa trzy kursy edukacyjne:

Z nami dowiecie się, jak poradzić sobie z dolegliwościami ciążowymi, odkryjecie tajniki aktywnego porodu, nauczycie się przewijania i kąpieli noworodka oraz jak przetrwać czas poporodowy. Zapoznamy Was również z drogą od przyjęcia do szpitala aż po wypis i pokażemy nasze sale porodowe.

Do dyspozycji macie specjalistów z zakresu psychologii, dietetyki oraz chustonoszenia. Spotkacie się z naszym doradcą laktacyjnym oraz ratownikiem medycznym, który przeprowadzi kurs z udzielania pierwszej pomocy noworodkowi. U nas dowiecie się, co to są komórki macierzyste i dlaczego warto je pozyskiwać.

Zapraszamy Was od 28. tygodnia ciąży!  Czekamy na Was z prezentami i niesamowitą dawką świeżej wiedzy już od 3 listopada 2021 roku!

Szpital Powiatowy w Kartuzach dołączył do grona Placówek Przyjaznych Mamom Rh(-).

 
 
 
logo 1 logo 3 logo 4